Venedik’teki Adalar

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 18 Haziran 2010

San Michele (ölüler adası)
San Michele (ölüler adası)

San Michele

Venedik’in en meşhur adasıdır Ölüler Adası olarakta bilinmketedir.Napolyon’un verdiği karar ile ölüler San Michele adasına gömülmektedir ve naaşların sadece 10 yıl kalmasına izin verilmektedir 10 yıl sonra yeni gelenlere yer açmak amacıyla kemikler topalnır ve yakılır.Ada birde Rönesans dönemine ait beyaz taşlarla örülmüş San Michele in Isola kilisesi bulunmaktadır.

Murano Cam Atölyesi

Murano Cam Atölyesi

Murano

Cam üfleme ustalarının bulunduğu ada da dünyanın en kaliteli camları üretilmektedir.Venedikte çok eskilere dayanan cam işçiliği daha önceleri şehir merkezinde yapılmaktaydı fakat cam ocaklarının yangın tehlikesi doğuracağını düşünerek atölyeler Murano adasına taşınmıştır.Venedik’te Cam işçilerine büyük önem verilmekte ve bir çok imtiyaz tanılmaktaydı fakat adanın diğer ülkeler tarafından keşfedilmesiyle birlikte ada ve cam atölyeleri önemini kaybetti.Ama halen günüzde cam işçiliği atölyeleri bulunmaktadır eğer isterseniz bu atölyelerden el yapımı muhteşem vazo, bardak kase gibi eşyalardan alabilirsiniz.

San Francesco del Deserto

Ada Fransisken keşişleri için önemli bir yerdir.Bu keşişler San Francesco’nun gökyüzünden buraya indiğine inanmaktadırlar. Bu keşişler ada da 1 yıl süre ile kalarak manastırda eğitim almaktadırlar.
Torcello
Eski dönemlerde nüfusu 15 binden fazla olan ada da şimdilerde sadece 30-40 kişi yaşamaktadır. Adanın boşaltılmasının nedeni kanalların alivyonlar ile dolmasıyla sıtma hastalığı baş göstermeye başlamıştır ve bu tarihlerde Venedik’in gelişmesiyle halk adayı terk etmiştir. Halkın adayı terk etmesiyle dolaylı olarak ada da evler ve binalar hiç yok denecek sayıdadır.
San Giorgio Maggiore

San Giorgio Maggiore

San Giorgio Maggiore
Venedik’e yüzme mesafesinde olan en yakın adadır.Palladio tarzında inşaa edilmiş kiliseye ev sahipliği yapan ada 200 yıllık çan kulesi ile de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Asansör ile çıkabileceğiniz çan kulesi sizlere Venedik manzarası sunmaktadır.
Burano

Burano

Burano
Venedik’in kopyası diyebileceğimiz ada rengarenk evleri ile muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Ada da bir zamanlar dünyanın en güzel dantelleri üretilmekteymiş hatta adaya özgü punto in aria modeli Avrupa’nın en çok beğenilen modeliymiş fakat günümüzde Burano’daki dükkanlarda satılan danteller Asya ülkelerinden ithal edilmekte.Ama halen günümüzde sokaklarda kapı önlerinde dantel ören yaşlı kadınlara rastlamak mümkün.

Yorum yapın